Ehitustööstuses on viimasel ajal kõlanud üha sagedamini lühend CLT ehk Cross Laminated Timber, mis tähistab ristkihtpuitu. See uuenduslik puitmaterjal on võtnud ehitusmaailmas tormi ning pälvinud tähelepanu oma mitmekülgsuse, vastupidavuse ja jätkusuutlikkuse tõttu. Selles artiklis uurime, miks CLT on muutunud populaarseks valikuks ehitusprojektides, keskendudes eriti sellele, kuidas see aitab vähendada carbon footprint’i (süsinikjalajälge) ja miks see võib olla parem ja kasulikum alternatiiv traditsioonilistele ehitusmaterjalidele.
CLT on valmistatud ristikihtidest puidust lamellidest, mis on liimitud kokku risti üksteise suhtes. See konstruktsiooniline disain annab CLT-le erakordse tugevuse ja stabiilsuse, muutes selle ideaalseks materjaliks erinevateks ehitusprojektideks. Tavaliselt koosneb CLT mitmest kihist, mille paksus võib varieeruda vastavalt vajadustele.
Miks eelistada CLT-d ehituses ja carbon footprint’i seisukohast?
Kestev ja keskkonnasõbralik: CLT on valmistatud puidust, mis on taastuv ressurss. Puidu kasvatamine aitab siduda süsinikku atmosfäärist ning CLT tootmisel saab puitu kasutada efektiivsemalt kui traditsioonilisi ehitusmaterjale. Lisaks on võimalik saavutada suurepärane süsinikusääst.
Kokkuvõtteks võib öelda, Cross Laminated Timber (CLT) on mitte ainult ehituslikult uuenduslik, vaid ka oluline ressurss säästva ehituse kontekstis. Selle kasutamine aitab vähendada ehitussektori üldist carbon footprint’i, pakkudes samal ajal tugevat ja vastupidavat ehituslahendust. CLT on tee tulevikku, kus jätkusuutlikkus on ehitusmaailmas võtmesõnaks.
Tugevussorteeritud puit EN 14081-1:2005+A1:2011
Eesti Võlausaldajate Liit - LIIKME NR 39742
MTR: Projekteerimine: EEP004719
MTR: Ehitamine: EEH012698